fantastyka_globNa serię składały się trzy części, w obrębie których publikowano prozę sensacyjną, kryminalną i fantastyczną.

Znane mi są dwie książki wydane pod egidą serii „Sensacja, Fantastyka, Kryminały” wydawnictwa szczecińskiego Glob, które zawierają treści związane z fantastyką naukową. Jest to „Schron” (1987) Mirosława Piotra Jabłońskiego oraz „Nieśmiertelny z Oxa” (1987) tego samego autora. Właściwie można by zaliczyć do serii jeszcze „Wahadło” (1986) Jacka Sawaszkiewicza, choć w przypadku tego tytułu jest już kilka różnic w odniesieniu do dwóch poprzednich edycji. Jest też powieść z gatunku political-fiction autorstwa Andrzeja Klawittera pt. „n.n” (opatrzona znakiem w kolorze żółtym). Książki M.P. Jabłońskiego opatrzone są znakiem serii, którym jest niebieski rekin na czarnym tle, w kształcie koła. Poza tym na tylnej okładce widnieje nazwa serii „Fantastyka”, poprzedzona niebieską kropką. W przypadku Sawaszkiewicza rekin jest czarny i obrysowany konturem koloru magenty, natomiast na tylnej okładce nie widnieje żadna nazwa serii. Książka Sawaszkiewicza nosi jednak znamiona fantastyki naukowej, nawet jeśli jest ona mniej mniej naukowa, a bardziej fantastyczna. Wydawnictwo Glob wypuszczało też książki z żółtym rekinem, ale była to już literatura sensacyjna.

Projektantem graficznym serii był Tomasz Wiśniewski. Redaktorem dwóch książek autorstwa Jabłońskiego była Ewa Poraj-Kuczewska, natomiast w przypadku książki Sawaszkiewicza był to Piotr Jaworski.