ufoSeria „z UFO” to zbiór małego formatu książeczek (16,5 cm), w którym ukazywały się prawie wyłącznie teksty polskich autorów, także ich wznowienia. Pierwszy tom ukazał się w roku 1982, ostatni zaś w roku 1988. Wydawcą serii był katowicki „Śląsk”. Redaktorami poszczególnych tomów serii byli: Wiesława Fornelska („Katastrofa na Słońcu Antarktydy”, „Dla każdego inny raj” oraz „Bion”), Elżbieta Spadzińska („Najważniejszy dzień 111394 roku” i „Sola z Nieba Północnego”) oraz Jan Stachowski („Rubin przerywa milczenie”). W jednym przypadku („Katastrofa na Słońcu Antarktydy”) pojawiło się posłowie Andrzeja Niewiadowskiego.

Szata graficzna

bionAutorem wszystkich okładek serii „z UFO” był Andrzej Kacperek. Charakteryzowały się one wyrazistymi rysunkami o żywych kolorach i wyraźnie zaznaczonymi konturami. Dominowały pomarańcze i żółcie. Nazwiska autorów i tytuły pisane były bezszeryfowymi czcionkami, a na prawo od nich zawsze widniało logo serii przedstawiające wizerunek latającego spodka z piorunem (lub też śladem jego lotu) pod spodem. Logo występowało wyłącznie w kolorze czarnym. W jednym przypadku nie naniesiono go na okładkę: był to „Rubin” przerywa milczenie Peteckiego.

Seria prezentowała twórczość polskich autorów s-f, z jednym wyjątkiem. Był nim zbiór opowiadań radzieckich pt. „Bion” (1988).

Pełny spis książek opublikowanych w serii „z UFO”:

  1. „Rubin” przerywa milczenie / Bohdan Petecki (1982)
  2. Dla każdego inny raj / Janusz Szablicki (1984)
  3. Katastrofa na „Słońcu Antarktydy” / Adam Hollanek (1984)
  4. Najważniejszy dzień 111394 roku / Eugeniusz Dębski (1985)
  5. Sola z Nieba Północnego / Bohdan Petecki (1985)
  6. Bion : wybór radzieckich opowiadań fantastyczno-naukowych (1988)