bf_alfa

„Biblioteka Fantastyki – Science Fiction” warszawskiego Wydawnictwa Alfa zaczęła się ukazywać w roku 1985 (zalicza się do niej też czasem kontynuację w latach 90-tych, ale dotyczy ona w większości wydawnictwa „Alfa-Wero” albo mutacji w obrębie serii: „fantasy” (znak graficzny z mieczem) i „weird-fiction” (logo z nietoperzem), np. „Przeraźliwy chłód” J. Siewierskiego. Do wyjątków można zaliczyć min. „Ludzie z Gwiazdy Pella” C.J. Cherry, „Władców Ciemności” P. Godzina i M. Kaye’a, „Rezerwat goblinów” C.D. Simaka, „Pieśń krwi” G. Beara). Mimo to jednak okres 1985-1990 również charakteryzował się zmiennością w doborze gatunków w obrębie serii (cykl o Conanie posiadał zmienione logo z mieczem w środku i podtytuł serii – fantasy, choć zachował numerację serii o podtytule science fiction).
ksiezyc_dwudziestu_rakSeria prezentowała współczesną literaturę SF, fantasy oraz klasykę grozy. Zdarzały się w niej debiuty (Ziemkiewicz) oraz pierwsze kompilacje rozrzuconych utworów (McIntosh). Redaktorem naczelnym serii był Wiktor Bukato, który również tłumaczył obcą literaturę s-f.

Pierwszym tomem serii była “Wojna skrzydlatych” P. Andersona (każdy tom serii był numerowany. Numer znajdował się na grzbiecie, u jego szczytu).

Poszczególne tomy serii (ułożone wg oryginalnej numeracji):

1.    Wojna skrzydlatych (Paul Andersen)
2.    Człowiek z mgły (Krzysztof Boruń)
3.    Ślimak na zboczu (A. i B. Strugaccy)
4.    Pomnik (B. Lloyd)
5.    Eryk promienniki (H.R. Haggard)
6.    Księżyc dwudziestu rąk (L. Aldani)
7.    Szpital kosmiczny (J. White)
8.    Po drugiej stronie nieba (E. Cooper)
9.    Łowca śmierci (I. Watson)
10. Władca szczurów (R. Ziemkiewicz)
11. Connan z Cimmerii (R.E. Howard)
12. Connan : droga do domu (R.E. Howard)
13. Connan : godzina smoka (R.E. Howard)
14. Spotkanie z meduzą (A.C. Clarke)
15. Dziesiąte podejście (J.M. McIntosh)
16. Daleka tęcza (A. i B. Strugaccy)
17. Krypta bestii (A.E. Van Vogt)
18. Slan (A.E. Van Vogt)
19. Przeraźliwy chłód (J. Siewierski)
20. Pielgrzymi czasu (W. Jeschke)
21. Sfery (A. Piers)
22. Czarnoksiężnik z Volkyanu (T. Lee)

Logo

slanLogo serii to litery „SF” wpisane w odwrócony pod kątem 45 stopni kwadrat i połączone ze sobą w pionie. Znak, biorąc pod uwagę okres od powstania serii do roku 1990, nie zmieniał swojej formy. Występował w kolorze czarnym lub białym, w zależności od tła okładki. Autorem logo był Ryszard Z. Fiejtek, autor publikacji o tematyce ufologicznej.

Opracowanie graficzne i typografia

Ilustracje w tekście serii „Biblioteka Fantastyki – Science Fiction” były rzadkością. Wyjątkiem jest choćby „Człowiek z mgły” Krzysztofa Borunia”, w której znajdziemy rysunki autorstwa Jacka G. Urbańskiego, czy też „Władca szczurów” Rafała Ziemkiewicza z ilustracjami Andrzeja Biedrzyckiego. Na okładkach natomiast okładki tworzyli tacy rysownicy  jak: Robert Bury („Władca szczurów”, „Po drugiej stronie nieba”, „Księżyc dwudziestu rąk”, „Łowca śmierci” i in.), Dariusz Chojnacki („Szpital kosmiczny”, „Spotkanie z meduzą”, „Krypta bestii” i in.), Jacek G. Urbański („Człowiek z mgły”).

O serii „Biblioteka Fantastyki – SF”:

  • Biblioteka Fantastyki (Wydawnictwo ALFA) / Małgorzata Skórska.- [w:] Fantastyka, 1991, nr 5, s. 62-64