Data urodzenia: 13 stycznia 1812
Miejsce urodzenia: Kalisz
Data śmierci: 25 stycznia 1881
Miejsce śmierci: Warszawa

Polski prozaik i lekarz. Studia na wydziale lekarskim Uniwersytetu w Królewcu w latach 1831-1836, potem w Montpellier (tytuł doktora w roku 1840). Uczestnik Powstania Listopadowego. Tworzył romanse sensacyjno-przygodowe z elementami fantastycznymi, utopie i satyry. Na jego nagrobku mieszczącym się na ewangelickim cmentarzu w Warszawie widnieje inskrypcja: „Żołnierzowi, doktorowi i autorowi wspomnień z podróży”. Posługiwał się też imionami Teuttold Stilichon.

Autor min. książek „Podróż po Księżycu odbyta przez Serafina Bolińskiego” (1858), której fragmenty przedrukowywano po wojnie w XX wieku, oraz „Maskarada w obłokach, czyli podróż nadpowietrzna nad Morze Północne” (wyd. zwarte – Wilno: R. Rafałowicz, 1856).

Opowiadania Teodora Tripplina (objęte Bibliografią):

  1. Grobowiec bez napisu nad Niemnem.- [w:] „Polska nowela fantastyczna. T. 1 : Ja gorę”; „Polska nowela fantastyczna” (wyd. 1976)
    Tłumaczenia: de I. „Das namenlose Grabmal am Njemen”.- [w:] „Das namenlose Grabmal Novelle” / red. J. Tuwim.- Frankfurt am Main: Suhrkamp, 1986 (okładka)
  2. Podróż po Księżycu odbyta przez Serafina Bolińskiego.- [w:] „Polska nowela fantastyczma. T. 3 : Podróż na Księżyc” (dłuższy fragm. powieści Podróż po „Księżycu odbyta przez Serafina Bolińskiego”); Fantastyka, 1989, nr 9 (krótki fragment powieści „Podróż po Księżycu odbyta przez Serafina Bolińskiego”)

O Teodorze Tripplinie:

  • Kilka uwag o życiu i twórczości Teodora Tripplina / Jacek Kolbuszewski.- [w:] Wierchy, 1972
  • Tripplin Teodor (1813-1881) / [red.].- [w:] Fantastyka, 1989, nr 9.- [słownik polskich autorów fantastyki]