A A A

„Piękne oprawy w...”

Piękne Oprawy w Zbiorach Łódzkiej Książnicy - Katalog; WiMBP w Łodzi; Łódź 2003 + publikacja elektroniczna


[Katalog "Pięknych opraw", zawierający rozszerzone opisy bibliograficzne oraz ilustracje. Katalog wzbogacony jest o wersję elektroniczną. Obróbka zdjęć: Artur Nowakowski]

Ze wstępu:

„Książka bez oprawy, to dom bez wyprawy” - ten aforyzm Przecława Smolika trafnie określa zarówno funkcję oprawy książki jak i jej wartość. Wszak wyprawa wyniesiona z domu to bezpieczny los na wiele lat, zmieniający niekiedy zupełnie życie szczęściarza, który ją otrzymał, szczególnie kiedy bogactwu towarzyszą mądrość i piękno. Podobnie oprawa zmienia los książki podnosząc jej wartość częstokroć niewspółmiernie do treści, stając się przedmiotem dumy właściciela i zazdrości jego przyjaciół, stawiając ją wśród innych książek na miejscu specjalnym i przedłużając jej życie wielokrotnie. Dobrze, jeżeli z gustami i finansowymi możliwościami jej właściciela współgra talent i kunszt introligatora, któremu książkę do oprawy powierzono.

Ta prawda doskonale znana jest bibliofilom, miłośnikom i znawcom książki, a także kolekcjonerom-amatorom gotowym oddać wiele za piękną oprawę, choć nie tylko czysta miłość do książki jest motorem ich zbierackiej pasji. Z pięknych opraw słynęły prywatne księgozbiory i zasobne biblioteki. Dziś, w dobie plastikowej cywilizacji, kiedy masowa produkcja książek zabija wszystko co osobiste, kiedy wydawcy w marketingowym wyścigu starają się wabić czytelnika kolorowymi, błyszczącymi obrazkami, rzadko można odnaleźć jakiś indywidualny rys twórcy okładki – grafika, introligatora. Tym większy szacunek i sympatię budzi, choćby zniszczona książka sprzed lat, nosząca jednak ciągle na sobie ślad ręki introligatorskiego mistrza. (...)

Andrzej Gawroński
 

2009-2018 Artur Nowakowski :: webdesign - grafika